- Talenture Management Consulting General Aptitude Interview Questions
- Talenture Management Consulting Trainee Interview Questions
- Talenture Management Consulting Personal Questions round Interview Questions
- Talenture Management Consulting HR Interview Questions
- Talenture Management Consulting Lead Interview Questions
3:7
10000
Answer is 274 .
Let the required term be x.
Pattern :- 1) Find the difference between consecutive terms as :
2 – 1 = 1
4 – 2 = 2
13 – 4 = 9
31 – 13 = 18
112 – 31 = 81
2) Now write the above numbers obtained by differences in series as :
1, 2, 9, 18, 81, y
(Suppose y be next term after 81.)
3) Look the difference series carefully and it follows the below pattern as :
(9 * 2)/1 = 18
(18 * 9)/2 = 81
(81 * 18)/9 = 162 = y (the next term after 81)
Thus the required answer is :
x = 112 + y
x = 112 +162 =274
None
Let the number be X,
Instead of dividing the number by 10, i.e.,X*10.
he got the result as 100,
so, (X*10)=100
X=100/10
X=10.
BUt he has to divide X by 10,
so, X/10=10/10=1.
obviously the answer is 1.
Ans =18
Explanation:
Assume that initial there were 3*X bullets.
So they got X bullets each after division.
All of them shot 4 bullets. So now they have (X – 4)
bullets each.
But it is given that,after they shot 4 bullets each, total
number of bullets remaining is equal to the bullets each
had after division i.e. X
Therefore, the equation is
3 * (X – 4) = X
3 * X – 12 = X
2 * X = 12
X = 6
Therefore the total bullets before division is = 3 * X = 18
5 (3+2)
if he wins then it becomes 4 double than 2
and if looses then opponent becomes 3 which is equal.
7 min clock:|——-7——-|
4 min clock:|—–4—-|—-4—–|—–4—-|—–4—-|
you got 9 min: |—————9————–|
Data inadequate
6/5
upstream = 25km/hr
downstream=35km/hr
so…if the speed of current would be 5km/hr and boat speed = 30km/hr
so that it will be change towards upstream and downstram…
d
HCF= 2
LCM = 2*5*7 = 70
The probability that no one opens the door would be
0.5×0.5×0.5×0.5= 0.0625
So, the probability that atleast one opens the door is 1-0.0625= 0.9375
answer is 100
[(45 men*8hours)/30 meters]=12 (working rate)
[(x men*5 hours)/50 meters]=12 (working rate is same)
then x=100
9000
8+1=9
9+2=11
11+3=14
14+4=18
18+5=23
and finally
23+6=29
3.14
Monday =y cheques
Tuesday =3y cheques
wednesday=4000 cheques
totaling to 16000 cheques
therefore y+3y+4000=16000 cheques
4y+4000=16000 cheques therefore 4y=16000-4000 cheques= 4y=12000cheques
therefore y=12000/4=3000 cheques
monday=3000 cheques
tuesday=3×3000=9000cheques