To provide the best experiences, we use technologies like cookies to store and/or access device information. Consenting to these technologies will allow us to process data such as browsing behavior or unique IDs on this site. Not consenting or withdrawing consent, may adversely affect certain features and functions.
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.
The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.
speed=distance/time=(300+150)/40.5=11.1111m/s=(11.111*(18/5))=40km/hrs
How
40 kmph
40
D. 40
26.667
13.33
total distance pased by train is 150m
because, = tunnel length-train length
=300-150
=150m
d=0.15km t=0.01125
a=d/t
=13.33
D
40
26.6
length of train + tunnel length = total distance
300+150=450
Speed =distance / time
= 450/40.5
It’s was in meter/ second form. We need to convert it into km/hr. So we multiple with 3.6(i.e 3600/1000)
=450/40.5*3.6
=40 km/hr
40
total distance = 150 + 300 = 450m
Time = 40.5s
Distance in km = 450/1000 = 0.45km
Time in hr = 40.5/3600 = 0.01125hr
Speed = distance/time => 0.45/0.01125 => 40km/hr
B
40
Ans D. 40 Km/Hour
The length L of the train is 150 Mts, distance to cover D is 300 Mts length of tunnel in time T 40.5 seconds
(L + D)/T = (150+300)/40.5 = 450/40.5 = 11.11 Mts/Sec
Converting the same to Kms/Hour
11.11 * 3600 /1000 = 40 KM/Hour
40km/hr
40km/ per hr
40
40km/h
D. 40
(150+300)m/40.5 s = 11.1 m/s
11.1 * 3.6 = 40
40
40km/hr
Total Distance Covered By the train = 300 + 150 = 450
Speed of trin in Km = (450*3600)/(40.5*1000)=40 km/h
Since the total train length passed the tunnel so the distance would be the length of train added to the tunnel legth
D=150+300=450 mt.
speed = distance/time
speed = 450/(40.5/3600)
speed =40,000 mt/sec.
answer is D
Since the total train length passed the tunnel so the distance would be the length of train added to the tunnel legth
D=150+300=450 mt.
speed = distance/time
speed = 450/(40.5/3600)
speed =40,000 mt/sec
Since the total train length passed the tunnel so the distance would be the length of train added to the tunnel legth
D=150+300=450 mt.
speed = distance/time
speed = 450/(40.5/3600)
speed =40,000 mt/sec