300m= 0.3km
150 m = 0.15km
Total distance = (0.3+ 0.15) = 0.45
In 40.5s the train crosses 0.45km
In 1s the train crosses (0.45/40.5)km
In 3600s the train crosses (0.45*3600)/40.5 km
= 40 km
Therefore, 40km/hr
300m= 0.3km
150 m = 0.15km
Total distance = (0.3+ 0.15) = 0.45
In 40.5s the train crosses 0.45km
In 1s the train crosses (0.45/40.5)km
In 3600s the train crosses (0.45*3600)/40.5 km
= 40 km
Therefore, 40km/hr
ANSWER WILL BE (B) THAT IS 26.67.
SOLUTION :-
300/40.50=7.407 per second metres
for 60 second 7.407*60=444.444 metres
for 60 minutes i.e. 1 hours = 444.444*60=26666.666 metres
now metres will be converted into km than 26666.66/1000=26.67
Length of Tunnel = 300m
Length of Train = 150m
Therefore, train will cover 450m to come out of tunnel.
Speed = D/T = 450/40.5
Speed in KM/h = Speed(m/s) x 18/5
Therefore Speed(KM/h) = (450 x 18) / (40.5 x 5) = 40KM/h
Why 15/8 ?
Answer:- 1 min = 60 Sec and 1Hrs = 60 Min so when ever we calculate KM/Hrs we need to convert Seconds to Hours so 1hrs=3600 Seconds and 1 Km = 1000 meter so
1000/3600 = 5/18 m/s
1km/hrs = 5/18 m/s
and if we reverse it by cross multiplication
1m/s= 18/5 km/hr
Now about above Question
150 + 300 = 450 meters
40.5 seconds
We need to calculate Speed
Seed = Distance / Time (Basic Formula)
so 450/40.5 = 11.11 m/s to convert m/s to km/s we need to multiply by 18/5
so 11.11*18/5 = 40 km/h
Distance Traveled = 300 + 150 = 450
Time taken = 40.5 second
in 1 second the train traveled = 450/40.5 = 11.11111
Seconds in 1 hour = 3600
speed of the train = 3600 x 11.111111 = 40000 meter/hour = 40 km/hour
length of train = 150m
length of tunnel= 300m
total = 450m
time = 40.5seconds
speed = distance/time = 450/40.5 = 11.11m/sec
asked in kmph so we need to convert m/sec tp km/hr
11.11*18/5 = 40km/hr
Speed=Distance/Time
Total distance=lenth of the train + length of the tunnel
Total distance=150m+300m=450m
Time=40.5s
Speed( in m/s)= 450/40.5=11.111m/s
Speed(in km/hr)=11.111 x 18/5 = 40 km/hr
40kmph
40kmph
13.3
40 kmph
40kmph
26.67
26.67
40
26.67
Total Distance = 150 + 300 => 450
Time = 40.5
Speed of Train = (450/40.5) x (18/5) => 40 K/hr
26.67
Distance = 150 + 300 = 450
Time = 40.5 SEC
Speed = (450/40.5) x (18/5) = 40 K/hr
Speed =d/t.
=300/40.5=7.40 m/s.
The speed of the train =7.40X(3600/1000)=26.6 km/hr.
Ans is B.
40km/hr
40 kmph
S=((150+300)/40.5)×18/5
40
option A
40km/h
t=l+x/s
[t=40.5*5/18=11.25]
11.25=450/s
s=450/11.25
s=40km/h
13.33
cos 3600/40.5=88.88888889
so 800/9 its
150*800/9 m/hr
its 13333.33333 m/hr
so 13.33 km/hr
13.33kmph
300m= 0.3km
150 m = 0.15km
Total distance = (0.3+ 0.15) = 0.45
In 40.5s the train crosses 0.45km
In 1s the train crosses (0.45/40.5)km
In 3600s the train crosses (0.45*3600)/40.5 km
= 40 km
Therefore, 40km/hr
300m= 0.3km
150 m = 0.15km
Total distance = (0.3+ 0.15) = 0.45
In 40.5s the train crosses 0.45km
In 1s the train crosses (0.45/40.5)km
In 3600s the train crosses (0.45*3600)/40.5 km
= 40 km
Therefore, 40km/hr
(300/40.5)x3.6
ANSWER WILL BE (B) THAT IS 26.67.
SOLUTION :-
300/40.50=7.407 per second metres
for 60 second 7.407*60=444.444 metres
for 60 minutes i.e. 1 hours = 444.444*60=26666.666 metres
now metres will be converted into km than 26666.66/1000=26.67
THIS IS WRONG ANSWER.PLEASE DONOT RAISE ANY QUESTION
RIGHT ANSWER IS – “40”.
SORRY FOR INCONVENIENCE
13.33
39.16
40
Length of Tunnel = 300m
Length of Train = 150m
Therefore, train will cover 450m to come out of tunnel.
Speed = D/T = 450/40.5
Speed in KM/h = Speed(m/s) x 18/5
Therefore Speed(KM/h) = (450 x 18) / (40.5 x 5) = 40KM/h
speed of train = length of tunnel + length of train / time
speed = 300+150/40.5
speed = 300+150/405 * 10
speed = 11.11m/s
now in km/h 11.11*18/5
speed = 39.99 km/h = 40km/h
S = D/T
Total distance= length of train + length of tunnel= 450m
S = 450/ 40.5 = 100/9 m/s
Speed in km/hr
100/9 * 18/5 = 40km/hr
S=((150+300)/40.5)×18/5
40
40
Why do you all multiply by
5/18? Is this have any reason behind it?
Why 15/8 ?
Answer:- 1 min = 60 Sec and 1Hrs = 60 Min so when ever we calculate KM/Hrs we need to convert Seconds to Hours so 1hrs=3600 Seconds and 1 Km = 1000 meter so
1000/3600 = 5/18 m/s
1km/hrs = 5/18 m/s
and if we reverse it by cross multiplication
1m/s= 18/5 km/hr
Now about above Question
150 + 300 = 450 meters
40.5 seconds
We need to calculate Speed
Seed = Distance / Time (Basic Formula)
so 450/40.5 = 11.11 m/s to convert m/s to km/s we need to multiply by 18/5
so 11.11*18/5 = 40 km/h
a
Distance Traveled = 300 + 150 = 450
Time taken = 40.5 second
in 1 second the train traveled = 450/40.5 = 11.11111
Seconds in 1 hour = 3600
speed of the train = 3600 x 11.111111 = 40000 meter/hour = 40 km/hour
length of train = 150m
length of tunnel= 300m
total = 450m
time = 40.5seconds
speed = distance/time = 450/40.5 = 11.11m/sec
asked in kmph so we need to convert m/sec tp km/hr
11.11*18/5 = 40km/hr
B. 26.67
40km/hr
40
40
B
13.33 KM/HR
40kmph
D.40
Speed=Distance/Time
Total distance=lenth of the train + length of the tunnel
Total distance=150m+300m=450m
Time=40.5s
Speed( in m/s)= 450/40.5=11.111m/s
Speed(in km/hr)=11.111 x 18/5 = 40 km/hr
Answer: 40 km/hr
1km = 1000m
Xkm = 300m
X=0.30km
1hr = 3,600s
X = 40.5s
0.01125hr
Therefore; 0.3km/0.1125hr= 26.6666=26.67km/hr