A certain sum amounts to Rs. 1725 in 3 years and amounts to Rs.1875 in 5 years so interest of 2 years = 1875 -1725 = 150 so interest of 1 year = 75 so interest of 3 years = 75 × 3 =225 rs so , Principal = Amount – SI = 1725 – 225 = 1500 rs now , S.I. = P × N × R /100 75 = 1500 × 1 × R /100 R = 75 / 15 R = 5% Reply
A certain sum amounts to Rs. 1725 in 3 years
and amounts to Rs.1875 in 5 years
so interest of 2 years = 1875 -1725
= 150
so interest of 1 year = 75
so interest of 3 years = 75 × 3 =225 rs
so , Principal = Amount – SI
= 1725 – 225
= 1500 rs
now ,
S.I. = P × N × R /100
75 = 1500 × 1 × R /100
R = 75 / 15
R = 5%