Ques:- A man driving the car at twice the speed of auto oneday He was driven car for 10 min. And car is failed. He left The car and took auto to goto the office .He spent 30 min. In the auto. What will be the time take by car to go office?
A. 25
B. 30
C. 35
D. none
this is a simple question but the questionaire needs us to
consume time.
speed of car = 2 * speed of auto.
auto takes 30 mins then car should take only 15 mins.
total time = 10 mins + 15 mins = 25 mins = (a)
speed of car = 2* speed of auto;
Ans:25 mins.
let us consider dat car will go for some distace ‘x’ in 10
mins.
so the dist. travelled in car,i.e.,x=10*speed of car.
x = 10 * 2* speed of auto.
x = 20 * speed of auto.
the distance travelled in auto will become 30*speed of auto
where 30 is time taken to reach office.
the time taken to travel total dist. in auto is 50 min.
therefore,
the time taken by car will be half of that, i.e, 25min.