A person pays a tax of 10%,if his salary increases by 10% he need to pay a tax of 15%.The total gain he obtains after increment in salary is 350Rs . What is his salary?
Let consider the salary of a person be 100
then,
100-10=90
110-15=95
95-90=5
gain after increment is 5
so for gain to be 350
salary=350/5*100=7000
Therefore, salary=Rs7000
7000
Let consider the salary of a person be 100
then,
100-10=90
110-15=95
95-90=5
gain after increment is 5
so for gain to be 350
salary=350/5*100=7000
Therefore, salary=Rs7000